Bývajte v srdci Slovenska

Cyklistika

Cyklistika

Zamilujte si jeden z najstarších športov modernej histórie.

Projekt cyklobb.sk sme vytvorili pre všetkých vás, ktorí ste si bicykel zamilovali, alebo sa stále len odhodlávate do cyklistického sedla vysadnúť. Veríme, že práve táto web stránka sa stane inšpiráciou a motiváciou pri plánovaní vašich cyklovýletov v okolí Banskej Bystrice.

 

Našim cieľom je aj propagovať mesto pod Urpínom a jeho blízke okolie ako atraktívnu destináciu cestovného ruchu, ktorá má čo ponúknuť aj v oblasti horskej cykloturistiky. Tunajšia príroda je totiž ako stvorená pre horskú cyklistiku a vďaka práci niektorých nadšencov, medzi okolitými kopcami vznikajú stále nové a nové horské cyklotrasy. V budúcnosti chceme, aby ste nám práve vy, cyklisti, pomáhali pri tvorbe tejto stránky. Uvítame preto všetky vaše pripomienky, návrhy na zlepšenia a doplnky.

 

jakub-gajdosik-foto V tomto roku sme zdokumentovali cyklotrasy, ktoré sa nachádzajú na severovýchode od Banskej Bystrice (Šturec, Harmanec, Donovaly, Slovenská Ľupča, Podkonice, Brusno). Zatiaľ ich je trinásť. Na budúci rok sa chceme sústrediť na trasy v okolí obcí Králiky, Kordíky, Riečka, Tajov a Malachov. Dobrovoľníci sa môžu hlásiť už dnes :) .

 

Väčšina odporúčaných cyklotrás zaznačených v našej interaktívnej mape, až na malé výnimky, sú oficiálnymi schválenými cyklotrasami, značenými v slovenských cykloturistických mapách. Niekde sú však cyklotrasy pospájané do logických celkov tak, aby vyhovovali práve cyklistom, ktorých jazda sa začína v Banskej Bystrici, alebo využívajú služby obľúbeného cyklobusu.

 

Jakub Gajdošík – autor projektu
poslanec MsZ, predseda komisie pre dopravu a bezpečnosť

 

 

 

CK Banská Bystrica je cyklistický oddiel fungujúci v Banskej Bystrici a okolí. Bol založený v roku 2000 pôvodne s názvom CK Červený Rak Banská Bystrica a jeho členmi sú cyklisti rôznych vekových kategórií. Viacerí z nich dosahujú výborné výsledky na celoslovenských pretekoch v cestnej i horskej cyklistike ako aj na medzinárodných pretekoch a maratónoch. Členská základňa sa stále rozrastá a dúfame, že časom budeme schopní poskytnúť našim členom čo najviac výhod a pomoci pri ich športovom nadšení. Cyklistický klub za svoju krátku históriu vychoval niekoľko mladých perspektívnych cyklistov. Marek Čanecký v súčastnosti člen tureckého kontinentálneho tímu Salcano dosahuje výborné výsledky na pretekoch UCI 2.kategórie či HC pretekoch Okolo Turecka.  Po zániku mužskej časti oddielu ŽP Podbrezová sa vytvoril v Banskej Bystrici silný oddiel, ktorý bude konkurovať na najvyšších fórach nášmu jedinému slovenskému kontinentálnemu týmu Dukle Trenčín. V súčasnosti sa tím delí na sekciu Muži-Elite v zložení:Haring, Bátora, Fraňo, Debnár, Zrelica, Glajza, Viglaský, Rusina, Palčák, Vančo sekciu Ženy-Elite v zložení: Vojtášová, Hanesová a sekciu Cyklistika pre všetkých v zložení: Ján Malachovský, Peter Kán, Ivan Haas, Maroš Lacko, Vladimír Melo, Ladislav Longauer a ďalší.

 

www.ckbb.sk

Kto, čo sme?

Občianska cykloiniciatíva OCI BB  je skupinka priaznivcov cyklistiky a inej nemotorovej dopravy, ktorej hlavným cieľom je ochrana životného prostredia a rozvoj nemotorovej dopravy v meste Banská Bystrica a v širšom regióne.

Od koho, od čoho – odkedy?

 • ako skupinka dobrovoľníkov od roku 2005
 • ako registrované občianske združenie od roku 2010

Komu, čomu sa snažíme pomôcť?

 • vzniku a rozvoju podmienok pre nemotorovú dopravu v Banskej Bystrici – či už rekreačnú, alebo účelovú (prevažne cyklodopravu)
 • identifikácii, navrhovaniu a značeniu trás pre nemotorovú dopravu, presadzovaniu týchto trás v územnom pláne a získavaním prostriedkov na ich vybudovanie (mestský rozpočet, granty)
 • rozvoju turizmu v našom regióne
 • podpore trvalo-udržateľného rozvoja, enviromentálnej výchove
 • rozvoju dobrovoľníckej činnosti

Koho, čo oslovujeme?

 • všetkých, ktorí majú radi cyklistiku a iné druhy „samopohonu“
 • tých, ktorí sú ochotní pomôcť pri zlepšovaní kvality života v našom meste a jeho okolí

O kom, o čom vás chceme informovať?

 • čo sa deje v našom regióne v rozvoji nemotorovej dopravy
 • o aktuálnych športových, kultúrnych a vzdelávacích podujatiach
 • o pripravovaných a prebiehajúcich projektoch podporujúcich rozvoj nemotorovej dopravy
 • o výstavbe cyklochodníkov a cyklociest
 • o službách a informáciách spojených s rozvojom nemotorovej dopravy

S kým, s čím spolupracujeme?

 • naším hlavným spolupracovníkom je Mesto Banská Bystrica
 • s inými cyklozdruženiami v regióne aj na Slovensku
 • s nadáciami
 • s podnikateľmi, ktorí majú záujem podporiť naše aktivity
 • s odbornou aj laickou verejnosťou
 • s dobrovoľníkmi – radi vás privítame medzi nami

 

www.ocibb.sk

Aj v tomto roku pripravili OOCR Stredné Slovensko a Mesto Banská Bystrica pre priaznivcov cyklistiky obľúbený banskobystrický cyklobus, ktorý začal svoju šiestu sezónu v sobotu 13. 5. 2017.

Premávať bude tak, ako bolo zvykom aj v minulosti, počas víkendov a sviatkov, tentokrát až do 1. 10. 2017. Nezmenené ostáva nástupné miesto – odchod cyklobusu bude vždy zo Strieborného námestia. Ku klasickým cieľovým staniciam – Malý Šturec, Donovaly a Šachtičky pribudne tento rok ďalší atraktívny bod: Podkonice. Pleše nad Podkonicami sa nachádzajú v malebnom prostredí Nízkych Tatier a ponúkajú cyklotrasy tažšie i ľahšie, vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Ceny cestovného:

 • Malý Šturec, Donovaly, Podkonice – 2 EUR
 • Šachtičky – 1 EUR

„V rámci podpory ekologickej, nemotorovej dopravy budeme tento rok spomedzi cyklistov, ktorí si zakúpia cestovný lístok, každú jazdu žrebovať výhercov tričiek, reflexných pásikov a voľných lístkov na cyklobus. Raz mesačne bude v hre poukážka na celodenný výlet na e-biku so sprievodcom,“  informoval výkonný riaditeľ OOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč. Cyklobus premávajúci v okolí Banskej Bystrice môže počas jednej jazdy prepraviť až 45 cyklistov s bicyklami. V prípade veľkého záujmu a výraznejšieho prekročenia kapacity bežného spoja bude k dispozícii aj posilový autobus.

Odchody cyklobusu:

 • Sobota – Malý Šturec (7.45 hod.), Donovaly (9.45 hod.), Podkonice – Pleše (13.00 hod.)
 • Nedeľa a sviatky  – Malý Šturec (7.45 hod.), Donovaly (9.45 hod.), Šachtičky (13.00 hod.)

„Projekt banskobystrického cyklobusu sa teší veľkej obľube od samého začiatku. Cyklistom pomáha spoznávať aj inak náročnejšie či tažšie prístupné, ale o to krajšie cyklotrasy. Priamo tiež nadväzuje na myšlienku Európskeho mesta športu, ktorým je pre rok 2017 práve Banská Bystrica,“  uviedol zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Kompletné informácie o cestovnom poriadku nájdete na webe www.centralslovakia.eu, cyklotrasy v okolí Banskej Bystrice podrobne mapuje portál cyklobb.sk.

Turistický autobus – Kráľová studňa

Turisti sa aj tento rok môžu tešiť na turistický autobus, ktorý bude premávať cez víkendy a sviatky už od 6. 5. 2017 z Banskej Bystrice priamo pod Krížnu, pred horský hotel Kráľova studňa. Viac informácií nájdete na webovej stránke http://kralovastudna.com/

Harmonogram dopravy

Trasa Malý Šturec – v sobotu, nedeľu a vo sviatok
Zastávky: Banská Bystrica, Strieborné námestie – Harmanec jaskyňa – Malý Šturec
Čas odchodu: 7:45 – 8:02 – 8:15

Zastávky: Malý Šturec – Banská Bystrica, Strieborné námestie
Čas odchodu: 8:30 – 9:00

Trasa Donovaly – v sobotu, nedeľu a vo sviatok
Zástavky: Banská Bystrica, Strieborné námestie – Staré hory, kaplnka – Donovaly
Čas odchodu: 9:45 -10:03 – 10:20

Zástavky: Donovaly – Banská Bystrica, Strieborné námestie
Čas odchodu: 10:40 – 11:15

Trasa Šachtičky – v nedeľu a vo sviatok
Zástavky: Banská Bystrica, Strieborné námestie – Sásová, Ďumbierska – Šachtičky
Čas odchodu: 13:00 – 13:15 – 13:35

Zástavky: Šachtičky – Sásová, Ďumbierska – Banská Bystrica, Strieborné námestie
Čas odchodu: 15:30 – 15:48 – 15:55

Trasa Podkonice – v sobotu
Zastávky: Banská Bystrica, Strieborné námestie – Sásová, Ďumbierska – Slovenská Ľupča – Podkonice
Čas odchodu: 13:00 – 13:10 – 13:30 – 13:50

Zástavky: Podkonice –  Slovenská Ľupča – Sásová, Ďumbierska – Banská Bystrica, Strieborné námestie
Čas odchodu: 14:05 – 14:25 – 14:40 – 14:47

komentáre