Bývajte v srdci Slovenska

Špania Dolina

Už v roku 1979 bola zachovaná časť Španej Doliny s rázovitou baníckou zástavbou vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Malebnej baníckej obci ležiacej v Starohorských vrchoch dominuje pôvodný ranogotický Kostol Premenenia Pána z roku 1254, ku ktorému vedie pozoruhodné drevené kryté schodisko so 162 drevenými schodmi. Na námestí nájdete najvýznamnejšiu banícku pamiatku – budovu Klopačky zo 16. storočia, v ktorej sa dnes nachádza štýlový penzión s reštauráciou s ponukou vynikajúcich domácich špecialít.

Pozoruhodná je aj kaplnka Božieho hrobu zo 17. storočia, ktorá je zmenšenou kópiou Božieho hrobu v Jeruzaleme a ako jediná na Slovensku sa zachovala do dnešných čias. V obci nájdete tiež typické banícke domy z 19. storočia, omietané hlinou a bielené vápnom s drevenou šindľovou strechou. Bohatou baníckou históriou obce vás prevedie banské múzeum „Naše múzeum medi“ v priestoroch obecného úradu. Ak dáte prednosť prechádzke na čerstvom vzduchu, vykročte po banskom náučnom chodníku. Špania Dolina „žije“ počas celého roku.

Gurmáni si prídu na svoje na tradičnej zabíjačke alebo súťaži vo varení štiarcu, milovníci divadla sú vítaní na divadelnom festivale, milovníci hudby na júnovom jazzovom festivale. Pravidelne sa tu konajú medzinárodné maliarske a sochárske sympóziá.

  • Banícke bratstvo Herrengrund

Špania Dolina 132

tel.: +421 (0)908 927 636, +421 (0)905 651 057

www.herregrund.sk

  • Špaňodolinská paličkovaná čipka

Neodmysliteľnou súčasťou Španej Doliny je paličkovaná čipka – dedičstvo, ktoré už stáročia prechádza z generácie na generáciu. Špaňodolinská čipka známa jemnosťou a tradičnými technikami výroby je skvostom medzi čipkami. Charakteristická je najmä svojím nerovným okrajom, ktorý sa vždy končí zúbkami. Nachádzajú sa tu pravidelné školy paličkovania, ako aj múzeum paličkovanej čipky v Klopačke.

Penzión Klopačka, Špania Dolina 102

www.klopacka.sk

 

VEDELI STE, ŽE?

Voda potrebná pre činnosť banských diel v Španej Doline bola privádzaná 36 km dlhým vodovodom až spod Prašivej v Nízkych Tatrách. Dnes popri ňom vedie náučný chodník z Banskej Bystrice na Donovaly.

Telefón:
00421 48 419 82 71

E-mail:
spania.dolina@stonline.sk
spania.dolina@mail.t-com.sk

Stránka:
http://www.spaniadolina.sk/

Adresa:
Obecný úrad Špania Dolina
Špania Dolina 132

komentáre