Rozhlasový vysielač stojí na vrchu Laskomer (632 m n. m.), na západnom okraji Starohorských vrchov. Bol postavený v roku 1936 ako Vysielač T. G. Masaryka. Trojboký stožiar, vysoký 220 m, slúžil na šírenie rozhlasových vĺn Slovenského rozhlasu z Bratislavy na územie Stredného Slovenska. Pri vysielači stojí anténový dom s anténou a zariadenie, ktoré bolo potrebné na vysielanie. Vysielač pochádza od francúzskej firmy Société Française Radioélectrique. Prvé pokusné vysielanie začalo v novembri 1935. Vysielač bol slávnostne uvedený do prevádzky 24. mája 1936. Na slávnostnom spustení prevádzky vysielača sa zúčastnili aj známe osobnosti ako Milan Hodža, Andrej Hlinka, Jozef Orzságh, Ivan Dérer a ďalší.
Vysielač zohral dôležitú úlohu v období 2. svetovej vojny počas Slovenského národného povstania. Odvtedy je známy aj ako Vysielač SNP – využíval ho na vysielanie partizánsky rozhlas – Slobodný slovenský vysielač. Vo vysielaní Slobodného slovenského vysielača oznámil 29. augusta 1944 podplukovník generálneho štábu Ján Golian celému Slovensku, že slovenský ľud povstal do rozhodného boja proti fašizmu. Presne o 11:00 h zaznelo toto oznámenie: „Upozorňujeme Slovákov a Slovenky, aby počúvali program, ktorý vysiela Banská Bystrica a nie program Bratislavy. Tí, ktorí počúvajú program Banskej Bystrice, nech upozornia všetkých svojich známych, že mimoriadne správy vysielame zo stanice Banská Bystrica.“ Slobodný slovenský vysielač vstupoval do vysielania Slovenského rozhlasu na celom Slovensku a hlavne v prvé dni povstania sa práve vďaka tomuto vysielaniu darilo podporovať odboj a organizovať partizánov.
Vysielač v Laskomeri sa čoskoro stal terčom útokov nemeckých lietadiel. Už 30. augusta 1944 bombardovali vysielač tri nemecké lietadlá JU-88. Nálet sa ešte v ten istý deň zopakoval, ale ani 12 zhodených bômb nespôsobilo škody. Rozhlas ďalej vysielal. Nálety sa opakovali aj v nasledujúcich dňoch. Osudným sa stal 2. september, kedy jedna z bômb vážne zasiahla vysielaciu budovu, črepiny poškodili chladič vysielača a zariadenie tak vyradili z činnosti. Slobodný slovenský vysielač sa na chvíľku odmlčal, no čoskoro vysielanie obnovil pomocou mobilných vysielačov.
Na anténovom domčeku pod laskomerským vysielačom je dodnes vidieť plno dier po guľkách z guľometov, keď sa ho snažili nemecké lietadlá zničiť.
Laskomerský vysielač má aj ďalšie prvenstvo. V roku 2016 začal vysielať DVB-T2 a stal sa jedným zo štyroch vysielačov Towercomu, na ktorých začalo experimentálne vysielanie. V súčasnosti vysielač plní funkciu nosného stožiara pre FM antény a DVB-T2 antény.