Leto v Banskej Bystrici

Ponorte sa do letnej atmosféry nášho malebného mesta!

História Banskej Bystrice

História Banskej Bystrice je nerozlučne spätá s ťažbou drahých kovov – striebra a medi. Vďaka nerastnému bohatstvu význam osady Bystrica v minulosti rýchlo stúpal a v roku 1255 ju uhorský kráľ Belo IV. udelením rozsiahlych privilégií povýšil na mesto. Zlatou érou v histórii Banskej Bystrice bolo obdobie 15. a 16. storočia, keď tu pôsobila úspešná Thurzovsko-Fuggerovská mediarska spoločnosť. Historické jadro Banskej Bystrice dnes zdobia mnohé architektonické skvosty tohto významného obdobia, ktoré dalo Bystrici prívlastok „medená“. Novodobá história mesta je spojená najmä so Slovenským národným povstaním v roku 1944, svedectvom čoho je Pamätník SNP s Múzeom SNP.

Tip:
Prehliadka mesta Banská Bystrica so sprievodcom
Informačné centrum BB
Nám. SNP 1, Banská Bystrica
048/415 5085, 0907 846 555
ic@banskabystrica.sk


Splav Hrona

Zažite skvelú zábavu so štipkou adrenalínu pri splave rieky Hron. Kompletný servis pre splav Hrona, vrátane požičania a prepravy výstroja a lodí, zabezpečujú viaceré požičovne v blízkosti Banskej Bystrice.

– Lodenica na Mlynčoku, Slovenská Ľupča www.splavhrona.sk
– Vodácka požičovňa Hastrman www.hastrman.sk
– Splav Hrona, Nemecká wwww.splav-hrona.sk


Turistika

Hustú sieť značených chodníkov vhodných pre rodiny s deťmi, nenáročných, ale aj skúsených turistov nájdete v Kremnických vrchoch, Nízkych Tatrách alebo Veľkej Fatre.
Značené turistické chodníky:
• Banská Bystrica (železničná stanica mesto) – hvezdáreň na Vartovke – Banská Bystrica
(Podryba), 5 km
• Banská Bystrica (Pieninská ulica) – Panský diel – Šachtičky – Špania Dolina, 7 km
• Staré Hory – Majerova skala – Pod Líškou – Krížna, 7 km
• Harmanec – Veľký tunel – Nad Túfnou – Košarisko – Kráľova studňa, 10 km
• Špania Dolina – Šachtičky – Pod Jelenskou skalou – Bully – Donovaly, 13 km


Cykloturistika

Okolie Banskej Bystrice ponúka stovky kilometrov trás pre cyklistov túžiacich po aktívnom oddychu. Do obľúbených cykloturistických destinácií vás od júna do septembra pohodlne vyvezie cyklobus premávajúci cez víkendy a počas sviatkov. www.dpmbb.eu, www.sadzv.sk


Plávanie

Banskobystrické plážové kúpalisko Aqualand ponúka plavecké a detské bazény, ako aj množstvo atrakcií: tobogány, plážový volejbal, minigolf, stolný tenis, člnkovanie a vodné bicyklovanie na jazere. Osviežiť sa môžete aj na kúpalisku v blízkej obci Kováčová.
www.aqualandbb.eu, www.holidaypark.sk


Jazda na koni

Na malých rodinných farmách a rančoch vás naučia všetko o koňoch a jazdení a získané vedomosti potom uplatníte pri jazde prekrásnou prírodou.
www.jazdeckaskolalubietova.sk
www.limfora.sk
www.rancpodhorou.eu
www.zdruzeniemontana.eu


Špania Dolina

Bývalá banícka obec bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Malebnej obci dominuje pôvodný ranogotický Kostol Premenenia pána z roku 1254. Na námestí nájdete najvýznamnejšiu banícku pamiatku – budovu Klopačky zo 16. storočia, v ktorej sa dnes nachádza štýlový penzión a Múzeum čipky. V historickej budove bývalej Banskej správy dnes sídli Obecný úrad a navštíviť tu môžete Múzeum medi.
www.spaniadolina.sk


Drevený artikulárny kostol v Hronseku

pochádzajúci z rokov 1725 – 1726 je postavený bez jediného kovového klinca. Kostol spolu s neďalekou drevenou zvonicou je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. http://www.drevenykostolik.sk


Harmanecká jaskyňa

jedna z najkrajších jaskýň na Slovensku, sa vyznačuje bohatým výskytom bieleho mäkkého sintra, ktorý vytvára krásne nástenné vodopády, záclony a jazierka. www.ssj.sk