Obec Hronsek leží na ľavom brehu rieky Hron, na polceste medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Dejiny obce siahajú až do 13. storočia, kedy kráľ Belo IV. daroval oblasť Hronseka zvolenskému županovi Radunovi Oszlárovi, ako odmenu za zásluhy v boji proti Tatárom. Najstaršia správa o obci pochádza z roku 1500, kedy sa spomína pod názvom Zyklafalu. Hronsečania sa v minulosti venovali hlavne pltníctvu, chovu hovädzieho dobytka, ťažbe dreva a pestovaniu obilia.
V Hronseku sa nachádza hneď niekoľko veľmi vzácnych historických pamiatok. V maličkej obci nájdete až štyri umeleckohistorické pamiatky, jeden pamätný dom a šesť starých líp, zapísaných v zozname chránených prírodných útvarov.
Cez dedinku prechádza cyklotrasa, spájajúca Banskú Bystricu so Zvolenom – Rodninná cestička. Hronsek je tak ideálnym miestom na zastavenie, príjemný oddych a obdivovanie krás, ktorých má Hronsek za plné priehrštie. Cez Hronsek vedie aj turistická poznávacia trasa Barborská cesta, prepájajúca spoznávanie banských pamiatok a histórie baníctva regiónu stredného Slovenska.
Najvýznamnejšou spomedzi hronseckých pamiatok je drevený artikulárny kostol, ktorý je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi 8 najvzácnejších sakrálnych stavieb – kostolíkov Karpatského oblúka. Kostolík je celý z dreva, na jeho zhotovenie nebol použitý ani jediný kovový klinček. Kostol nájdete uprostred nádhernej záhrady na brehu Hrona, spolu s drevenou zvonicou. Spoločnosť týmto jedinečným dreveným stavbám robia štyri staručké majestátne lipy a tiež budova fary, ktorá si pamätá pôsobenie niekoľkých významných osobností slovenských dejín.
Neprehliadnuteľné sú aj dva hronsecké kaštiele – goticko-renesančný Vodný hrad a barokový Soosovsko-Géciovský kaštieľ. Vodný je hrad je vôbec najstaršou pamiatkou v obci.
Fotografie:
Úvodná fotografia (kostol): Michal Tomeček
Soosovsko-Géczyovský kaštiel – Michal Tomeček
Vodný hrad – Ladislav Luppa