Jeden z najkrajších stromov, aké poznáme, je strom lipy malolistej. Patrí medzi stromy, ktoré podľa príjemnej vône a charakteristického tvaru listov, ľudia poznajú už zďaleka. Lipu nájdete v Európe, Ázii aj Amerike. Pre jej veľkolepý zjav sa stala symbolom všetkých Slovanov. Kde všade majestátne lipové stromy môžete nájsť, si prečítate kúsok nižšie. Teraz si povieme pár zaujímavostí o lipe. Je opradená mnohými legendami a dodnes jej mnohí pripisujú mocné magické schopnosti.
Názov lipa je odvodený od gréckeho slova Philyra, čo znamená nymfa. Tú vraj bohovia premenili na strom lipy, keď ich uprosila, aby ju neposlali k smrteľníkom. Lipovému drevu sa v minulosti pripisovala magická moc v boji proti démonom a upírom. Hovorilo sa, že do domu, pri ktorom rastie lipa sa vyhnú blesky.
Lipovými halúzkami sa očisťoval dom, lipa v dome zabezpečovala pokoj a často sa z lipy vyrábali ochranné amulety. Z lipového dreva sa pripravuje práškové uhlie, ktoré má podobný účinok ako živočíšne uhlie a veľmi radi ho používajú aj rezbári a stolári. Hovorilo sa tiež, že ak ste jedli lipovými lyžicami, jedlo vám nikdy nemohlo uškodiť. Často sa tiež stávalo, že ste pod lipou objavili oddychujúceho spokojne spiaceho. Lipa totiž chráni a napomáha dobrému spánku a prináša krásne sny o bezstarostnej budúcnosti. A ak sa lipový strom objaví vo vašich snoch, je to znamenie o veľkom šťastí a splnení túžob, ktoré snívajúceho čoskoro čakajú.
Lipové kvety sú obľúbenými kvietkami včiel, keďže obsahujú veľké množstvá peľu. Lipový med je veľmi účinný pomocník pri liečení zápalov pľúc a celkovo dýchacích ciest. Kvet pomáha pri nachladnutí, angíne, horúčke a blahodarne pôsobí na obličky, či pri zápaloch ústnej dutiny. Lipa tiež posilňuje nervovú sústavu, uvoľňuje úzkosť a pomáha pri nespavosti.
LIPOVÉ RECERPTY
Z lipy si môžeme pripraviť rôzne skvelé dobroty. Vyskúšajte skvelý, jednoduchý lipový čaj, ktorý je veľkým liečivým pomocníkom, lipovú limonádu, či tinktúru na vlasy.
LIPOVÁ LIMONÁDA
Na prípravu potrebujete čerstvý lipový kvet, citróny, cukor a pohár. Do pohára vrstvite lipové kvety, kolieska citrónu, presypte cukrom, pokračujte ďalšou vrstvou kvetov, citrónov a pocukrujte. Takto naplňte 2/3 pohára. Dolejte vychladenou studenou vodou, prekryte gázou a nechajte týždeň lúhovať. Potom zmes sceďte a získanú limonádu skladujte v chlade.
LIPOVÁ KÚRA NA VLASY
Ak chcete dodať vlasom lesk a pružnosť, siahnite po lipovej kúre. Potrebujete 50 g sušeného lipového kvetu, ktorý zalejete 1 litrom horúcej vody a nechajte lúhovať 30 minút. Keď si vlasy umyjete vašim šampónom, opláchnite si ich ešte lipovým nálevom a vmasírujte do vlasovej pokožky.
KDE RASTÚ LIPY
Lipová – Urpínska aleja lemuje kalvársku cestu na Urpín. Chránenú aleju tvorí 42 líp veľkolistých a niekoľko ďalších chránených stromov. Všetky sú staršie ako 100 rokov, niektoré majú vek viac ako 250 rokov. Lipy tiež nájdete v Hronseku – v parku pri Soosovsko-Géczyovskom kaštieli, kde rastie už viac ako 200 rokov. Tri lipy rastú ako verní spoločníci aj pri Drevenom artikulárnom kostole, kde ich vysadili v deň vysvätenia kostola – v roku 1726.
Sládkovičovu lipu nájdete v záhlaví hrobu, kde je Andrej Sládkovič pochovaný. Vysadil ju v deň jeho pohrebu Sládkovičov priateľ Ján Botto. Ďalšia lipa pre Sládkoviča – Hrochotská lipa rastie aj pri Evanjelickom kostole a fare v Hrochoti, kde Sládkovič niekoľko rokov pôsobil.
Viac ako 200-ročné lipy rastú aj v malebnej dedinke Špania Dolina. Niekoľko líp rastie v parčíku pri pomníku kráľovnej Sissi. Vysadili ich na pamiatku Alžbety Uhorskej, po jej zavraždení. Na jej počesť bolo vtedy po celej monarchii vysadených viac ako 2,5 milióna stromov – líp.
Nádherný klenot a jedna z najkrajších líp rastie neuveriteľných 700 rokov v areáli Ľupčianskeho hradu. Tento nádherný strom zasadil Matej Korvín a preto je tiež známa ako Korvínova lipa. Je jedným z najvýznamnejších chránených stromov na Slovensku.
VOŇAVÝ ORGOVÁN
Voňavý krík, na jar obsypaný nežnými lilavými kvetmi, ktoré potešia na pohľad a prilákajú svojou omamnou a podmanivou vôňou. Orgován pochádza z moslimských záhrad, odkiaľ sa postupne prepracoval do oblasti Stredozemného mora. V Európe sa prvé orgovány objavili v roku 1562.
Podľa jednej legendy sa napríklad do Británie dostal orgován ako semienko, ktoré spadlo z nohy sokola letiaceho ponad Škótsko. Zo semienka vyrástol ker, ktorý ale nikdy nekvitol, až jedného dňa prechádzal okolo kríka princ. Na krík spadol kúsok fialového chochola, ktorý zdobil princov klobúk. Odvtedy krík začal kvitnúť, mal kvety pripomínajúce ozdobný chochol a dostal názov orgován.
Biele kvety orgovánu podľa legendy vznikli z nešťastnej lásky. Dievčine, ktorej puklo srdce z odmietnutia, priatelia priniesli na hrob kyticu fialových orgovánov. Kvety sa do rána zmenili na biele, zapustili korene a na hrobe vyrástol prvý biely orgován.
POVESŤ O ORGOVÁNE
Viete ako sa vlastne orgován dostal do Banskej Bystrice? Nuž hovorí o tom jedna krásna povesť. Ako inak, opäť je to príbeh lásky. A nie hocijakej. Kytičku orgovánu totiž daroval ako svadobnú kytičku svojej milej Ján Dernschwam. Že je vám to meno povedomé? Aj by malo byť! Ján Dernschwam bol totiž veľmi vzdelaný a rozhľadený mladý muž, ktorý žil v čase najväčšej slávy banskobystrickej mediarskej spoločnosti a keďže bol nesmierne šikovný, postupne sa stal dušou celého podniku. Ako významný muž sa neskôr dostal do Carihradu a práve tu objavil krásny nežný krík, obsypaný strapcami lilavých kvietkov s jemnou očarujúcou vôňou. A tak dostala Dernschwamova nevesta nádhernú a nevšednú svadobnú kyticu.
V REČI KVETÍN
Biely orgován predstavuje čistotu, skromnosť, prvú lásku a nevinnosť mladosti. Fialový zas predstavuje prvé emócie lásky a ružový orgován je prejavom súhlasu. Všeobecne je orgován znamením krásy, hrdosti, melanchólie a symbolom mladosti, jari, ale aj trúchlenia.
V českej reči kvetín orgován vyjadruje otázku „Miluješ ma?“ alebo myšlienku „Musíš byť moja“. Zároveň je kvetom ôsmeho výročia svadby a manželom má pripomenúť, aby sa ohliadli späť a spomenuli si na to, čo ich spojilo. V Anglicku je známe príslovie, ktoré hovorí: „Ten kto nosí orgován, nikdy nebude nosiť svadobný prsteň.“ Ak teda poslal snúbenec svojej snúbenici kyticu orgovánových kvetov znamenalo to, že si svadbu rozmyslel.
Orgován má vraj moc udržať na uzde duchova je tiež obľúbeným kvetom víl. Nemecká legenda hovorí, že na pravé poludnie môžete pod kríkom orgovánu uvidieť ducha, ale iba vtedy ak ste sa narodili v nedeľu medzi 11. a 12. hodinou. V Škandinávii je orgován dokonca považovaný za kvet Vianoc, preto v záhradníctvach k Vianociam dostanete kúpiť celé orgovánové kríky.
LIEČIVÁ SILA ORGOVÁNU
V ľudovom liečiteľstve sa orgován používa na liečenie horúčok, malárie a proti parazitom. Z orgovánu sa vyrába sirup, ktorý má protizápalové, antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti, zlepšuje metabolizmus, odstraňuje bolesti hrdla, pomáha pri bolesti hlavy a migréne, zmierňuje napätie, upokojuje podráždený žalúdok, chráni pokožku pred poškodením a spomaľuje starnutie pleti. Okrem sirupu sa vyrába aj masť, olej a tinktúra. Prípadne si môžete vyrobiť orgovánový cukor, a veľmi dekoratívne pôsobí ako ozdoba na koláčoch, či v šalátoch.
ORGOVÁNOVÉ RECEPTY
Ako sme už vyššie spomenuli, orgován sa dá využiť na veľa rôznych spôsobov. Môžete ním ochutiť cukor, zhotoviť sirup, olej, masť, či tinktúru, alebo si jednoducho uvariť čaj. No nevynecháme niektoré zaujímavé recepty:
ORGOVÁNOVÝ OLEJ
Kvietky orgovánu, ktoré opatrne oddeľte od stoniek a naplňte pohár. Rastlinný olej zohrejte na 40 stupňov a zalejte kvietky v pohári až po okraj. Zakryte čistou utierkou a nechajte lúhovať 2 dni. Potom olej sceďte cez tenké plátno a kvietky z pohára dobre vyžmýkajte.
Potom tento olej opäť zahrejte a pridajte rovnaké množstvo čerstvých kvietkov. Nechajte opäť prikryté lúhovať. Tento postup opakujte, kým nezískate dostatok voňavého oleja.
Olej potom môžete použiť na potieranie čela a spánkov pri migréne a zimnici, či na masáž boľavých kĺbov a svalov. Pár kvapiek môžete pridať do svojho krému, šampónu a kondicionéru – obohatíte kozmetiku o krásnu vôňu a ďalšie hodnotné látky. Olej je tiež účinný pri liečbe vyrážok, pomáha upokojiť pokožku po opaľovaní, ošetriť menšie odreniny, škrabance a iné kožné ochorenia. Výborne pomáha aj na hnisavé akné. Orgovánový olej lieči bronchitídu, nachladnutie, bolesti hrdla, pomáha pri chrípke, používa sa pri inhalácii, zmierňuje stres a napätie.
ORGOVÁNOVÝ SIRUP
Potrebujeme: približne 10 vetvičiek orgovánu, 2 citróny, 800 g cukru, 20 g kyseliny citrónovej, 2 litre vody. Postup: Z vetvičiek poodtŕhajte malé kvietky, ktoré uložte do sklenej nádoby. Do hrnca nalejte vodu, pridajte cukor a nechajte pomaly zovrieť. Varte ešte 5 minút na miernom ohni, pridajte kyselinu a na kúsky nakrájané citróny. Sirupom potom zalejte kvety a nechajte lúhovať 3 dni v chladnej miestnosti. Sirup preceďte a skladujte v chlade.
ORGOVÁNOVÁ TINKTÚRA
Na prípravu môžete použiť sušené kvety alebo kôru. Nalejte do pohára alebo fľaše 100 ml čistého alkoholu a nasypte 200 g sušenej zmesi. Nechajte zrieť 10 dní, pričom každý 3. – 4. deň zmes potraste. Po desiatom dni sceďte macerát a tinktúru nechajte ešte 6 dní dozrieť. Skladujte v chladničke. Takto pripravená tinktúra vydrží aj 2 roky. Pred použitím ju vždy najprv poriadne potraste. Je veľmi účinná ako obklad na boľavé kĺby, ktorý riedime v pomere 1:1.
Úvodná fotografia: Hrochotská lipa pri Evanjelickom kostole v Hrochoti