Táto pamätná tabuľa bola odhalená na počesť príslušníkom Úradu pre špeciálne operácie Spojeného kráľovstva a Úradu pre strategické služby Spojených štátov a ich slovenským spojencom, ktorí bojovali v okolí Banskej Bystrice v Slovenskom národnom povstaní v roku 1944.
Americkí a britskí vojaci, ktorí prišli na Slovensko v roku 1944 v rámci viacerých spravodajských misií sa následne pridali k Slovenskému národnému povstaniu. Neskôr boli zajatí v kopcoch nad Polomkou a následne popravení v koncentračnom tábore v Rakúsku. Tieto udalosti doposiaľ pripomínal len pamätník v Polomke. Iniciatíva osadenia pamätnej tabule na Národnom dome vznikla s cieľom podporiť informáciu o činnosti týchto jednotiek počas SNP aj na území mesta Banská Bystrica.
Pamätnú tabulu odporučil historik z Múzea SNP Juraj Lepiš i Martin Posch z historického ústavu SAV. Odborné posudky sú dostupné na stiahnutie. Výber miesta pre osadenie tabule na priečelie budovy Národný dom je v súlade s odbornými posudkami a bol konzultovaný s Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici. Grafický návrh vyhotovil vedúci Katedry grafiky Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici Patrik Ševčík.
Pamätná tabuľa symbolizuje významnú spoluprácu medzi spojeneckými silami a slovenskými bojovníkmi v oblasti Banskej Bystrice počas SNP v roku 1944. Spojenecké misie, ako napríklad britské operácie Windproof a Amsterdam a americká misia Dawes, hrali kľúčovú úlohu v poskytovaní spravodajských informácií, ako aj materiálnej podpory slovenským povstalcom. Tieto misie boli neoceniteľné pre úspech povstania a prispievali k oslobodeniu územia od nacistických okupantov.
Príbeh americkej a britskej misie:
Na Vianoce 1944, v zrubovej chatke pod temenom kopca Veľký Bok nad Polomkou, americký poručík James Gaul predniesol štedrovečernú modlitbu so želaním, aby sa všetci vrátili čo najskôr k svojim rodinám. Dvadsiatka prítomných spoločne zaspievala vianočné koledy postupne v angličtine, slovenčine, maďarčine a nemčine. Americkí a britskí vojaci, ktorí našli útočisko v chatke, vedeli, že ich situácia nie je jednoduchá, ale stále verili, že sa im podarí uniknúť nacistom. Len pomoc občanov Polomky udržiavala amerických a britských vojakov pri živote.
Zlé počasie, žiaľ neumožnilo včas vyslať zásobovacie lety z talianskeho letiska Bari. Ráno 26. decembra chatu obkľúčili príslušníci špeciálnej nacistickej protipartizánskej jednotky Abwehrgrupe 218 a Američania aj Briti padli do ich zajatia. Z pätnástich, ktorí tam vtedy boli, sa podarilo ujsť iba slovenskému partizánovi Pavlovi Kamenskému.
Veľké šťastie v nešťastí mali Američania Steve Catlos a Kenneth Dunlevy, ale aj Briti G.T. Davies a Stefan Zennopian. V čase útoku boli mimo chaty na Veľkom Boku, keďže pripravovali signálne ohne pre zásobovacie lietadlo. Po útoku nacistov a zajatí ich druhov ustúpili spolu so slovenskou tlmočníčkou Máriou Gulovičovou hlbšie do hôr.
Úradu pre strategické služby Spojených štátov
poručík James Green, US námorníctvo
poručík James Gaul
kapitán Edward Baranski
podporučík Tibor Keszthelyi
podporučík Lene Miller
podporučík Francis Perry
nadrotmajster Jerry Mican
rotmajster Joseph Horvath
špecialista Charles Heller
špecialista Nelson Paris
Joseph Morton
Daniel Pavletich
Úradu pre špeciálne operácie Spojeného kráľovstva
major John Sehmer
major Jack Wilson
poručík Robert Willis
Margita Kocková
Ich mená žijú navždy.
Informačné centrum Banská Bystrica
Námestie SNP 1 (budova Radnice)
974 01 Banská Bystrica
ic@banskabystrica.sk
www.icbb.sk