„Zima robí čáry-máry, december je v kalendári. Kým šiesteho narátaš, zavíta k nám Mikuláš.“
Každý rok sa všetci tešíme na december. Posledný mesiac v roku pre nás mnohých znamená predovšetkým čas čakania na Vianoce, ktorý vyvrcholí vianočnými prázdninami pre školákov, Štedrým večerom a potom vianočným týždňom až po Silvester, kedy prekročíme prah Nového roka.
Čarovný predvianočný čas nám v adventnom období pripomína niekoľko krásnych a výnimočných dní, napríklad deň Svätej Barbory a hlavne deň Svätého Mikuláša, kedy sa hádam nenájde domácnosť, kde sa v predvečer 6. decembra nevyčistili čižmičky!
Svätý Mikuláš pochádza z Turecka. Narodil sa v bohatej rodine, starším rodičom, ktorí dlho túžili po dieťatku. Od malička bol Mikuláš veľmi štedrý a dobrosrdečný.
Jeho rodičia zomreli, keď bol Mikuláš ešte mladý a zanechali mu veľký majetok, takže o svoje živobytie sa nemusel báť. On sa však celého svojho majetku vzdal a daroval ho chudobným. Ako 19-ročný sa stal kňazom, neskôr biskupom. Bol diplomatom a neraz uprednostnil milosť pred tvrdým zákonom. Veľmi rád pomáhal ľuďom v núdzi.
Sviatok svätého Mikuláša bol vyhlásený na deň, keď Mikuláš zomrel. Mikuláš je považovaný za patróna obchodníkov, lekárnikov, rybárov, majiteľov záložní, námorníkov a hlavne detí. Často je zobrazovaný v rúchu, na hlave má biskupskú čiapku, v ruke barlu a povestnú bradu.
K svätému Mikulášovi sa viaže aj niekoľko legiend. Najznámejšou je legenda o troch pannách, ktorá z neho urobila najznámejšieho patróna detí po celom svete.
LEGENDA O TROCH PANNÁCH A PATRÓN VŠETKÝCH DETÍ
Legenda rozpráva príbeh o jednom občanovi z Patary, ktorý mal tri dcéry a keďže prišiel o všetky svoje peniaze, nemali veno a tak im nemohol nájsť ženíchov. Otec dcér sa preto rozhodol, že z nich urobí neviestky. Keď sa to dozvedel Mikuláš, vzal mešec zlata a počas troch nocí ich pod rúškom tmy tajne vložil do okna domu. Mikuláš takto zmenil osud dievčat, ktoré sa tak mohli šťastne vydať.
ZÁCHRANCA PÚTNIKOV NA ROZBÚRENOM MORI
Ako sa Mikuláš stal patrónom pútnikov na mori, hovorí príbeh o troch námorníkoch, ktorí takmer prišli o život na rozbúranom mori. Vtedy úpenlivo prosili o pomoc svätého Mikuláša. Zjavil sa im silný muž, ktorý vzal kormidlo pevne do rúk, premohol víchricu a potom opäť zmizol. Neskôr námorníci v kostole v Myre na obraze spoznali svojho záchrancu.
ZÁCHRANCA RÍMSKYCH VOJVODOV PRED SMRŤOU
V tejto legende sa hovorí o dvoch zázrakoch, ktoré sa týkajú nespravodlivo odsúdených. Prvý zázrak sa stal trom nevinným, nad ktorými podplatený prefekt vyniesol rozsudok smrti. Keď už odsúdení stáli na popravisku a kat dvíhal meč k prvej rane, zjavil sa svätý Mikuláš, aby odsúdených prepustil.
V druhom prípade išlo o krivo odsúdených vojvodov, ktorí slúžili v službách cisára Konštantína. Svätý Mikuláš sa objavil vo sne prefekta Ablabia a aj cisára, ktorých pod hrozbou donútil, aby nevinných vojvodov prepustili. Na základe tejto legendy sa svätý Mikuláš stal aj patrónom nespravodlivo odsúdených.
LEGENDA O LODIACH VEZÚCICH PŠENICU
V čase veľkého hladomoru v Lýkii náhodou pristáli lode, naložené obilím z Alexandrie. Svätý Mikuláš sa zjavil lodníkom a prosil ich, aby časť nákladu dali hladujúcim. Najprv nechceli, pretože náklad bol presne odvážený a oni mal zaň zodpovednosť. Napokon sa však podvolili a časť nákladu rozdali hladujúcim. Keď sa doplavili do Konštantínopolu zistili, že z nákladu im nič nechýba. Obilie, ktoré dal Mikuláš hladujúcim, vystačilo na ďalšie dva roky a aj na zasiatie.
LEGENDA O VZKRIESENÍ ŠTUDENTOV
V tejto legende je Mikuláš označovaný ako patrón školákov a študentov. Jednej noci chceli traja putujúci študenti prenocovať v hostinci. Majitelia hostinca si však mysleli, že by mohli mať nejaký majetok pri sebe a tak ich zavraždili a mŕtvoly ukryli v sude. Neskôr išiel okolo svätý Mikuláš a tiež požiadal o nocľah, odhalil zločincov a po jeho modlitbe ožili aj zavraždení študenti.
MIKULÁŠ, MIKOLAJ, SINTERKLAAS…
Na Slovensku a v Čechách chodí Mikuláš v noci z 5. na 6. decembra a dobrých deťom do vyčistenej čižmičky nadelí sladkosti, ovocie a iné dobroty. Tí neposlušní si môžu nájsť uhlie či varechu. Mikuláša často sprevádza aj čert a anjel.
Okrem klasických mikulášskych obyčajov sa v rôznych častiach Slovenska zachovali aj iné zvyky. Na Horehroní napríklad čert s radosťou strašil slobodné dievčatá. V inom kúte Slovenska zase chodila štvorica Mikuláš, čert, gazda, ktorý na retiazke viedol medveďa. Zvykol s nimi chodiť aj harmonikár a slobodné dievčatá museli pred nimi odriekať žartovné modlitby za budúcich manželov. V Brhlovciach zase mohol mládenec svojej milej poslať po Mikulášovi drobný darček – perníkové srdiečko alebo stužku a na Spiši sa zase do dverí stajne vešali dve prekrížené metly, aby sa tam nemohli dostať zlé bosorky.
V Poľsku deti navštevuje Mikolaj tiež v noci z 5. na 6. decembra a darčeky dáva do pripravených topánok. Poslušní dostanú sladkú odmenu a neposlušné deti paličku, aby vedeli, čo im hrozí, keď nebudú poslúchať. Mikolaja často sprevádza aj tzv. snehová vločka.
V Holandsku sa Mikuláš nazýva Sinterklaas, čo je skratka pomenovania svätého Mikuláša – Sint Nicolaas, počas roka žije v Španielsku, a keď príde jeho čas tak aj so svojím pomocníkom, Čiernym Petrom nasadnú na loď a plavia sa do Holandska, aby tam odmenili deti. Sinterklaas pripláva parníkom prvú sobotu po 11. novembri.
Táto tradícia pochádza z 19. storočia, kedy musel Sinterklaas absolvovať cestu, aby zabezpečil pomaranče a granátové jablká pre deti. V Holandsku si deti pripravia topánočky ku komínu 5. decembra, a do nich vložia mrkvu alebo seno pre Sinterklaasove kone. Ten vojde do izby cez komín, aby naplnil čižmičky a nakŕmil svojich štvornohých pomocníkov.
…ALEBO AJ NICOLAUS, SAMICHLAUS ČI JOULUPUKKI
Okrem Mikuláša v Nemecku chodí namiesto čerta Knecht Ruprecht. Je to muž, ktorý má bujnú bradu, tmavú pleť a ovešaný je reťazami, kožušinami a metlami. V rôznych regiónoch je Mikuláš sprevádzaný rôznymi osobami, ale anjel s ním nikdy nechodí. V Bavorsku sa k nim ešte pripája Krampus, najhorší spomedzi všetkých čertov, pochádzajúci z najhorších pekiel. Naši čerti sú oproti nemu úplní anjelici.
Vo Švajčiarsku je to podobné, ale tu sa Mikuláš nazýva Samichlaus a sprevádza ho Schmutzli, ktorý vyzerá ako nemecký Knecht Ruprecht.
Krampus, Mikuláš a anjel chodí aj v Rakúsku a nosia so sebou aj veľkú knihu, do ktorej zapisuje Mikuláš, ktoré deti sú dobré a ktoré neposlušné. Niekedy chodia ešte v sprievode starčeka, ktorý sa volá Guatseltrager a nosí dobroty v košíku.
Aj do Belgicka pripláva Mikuláš zo Španielska, spolu s Čiernym Petrom, ktorý je jeho sluhom a potom sa na bielom koni vydá medzi deti. Čierny Peter je dobrý a deti ho majú radi, lebo je to on, kto na Mikulášov pokyn vyberie dieťatku darček z vreca. Deti tu dostávajú aj väčšie darčeky ako bicykel, bábiky s celou výbavičkou a na Vianoce potom deti dostanú len malý darček, alebo sladkosť.
Vo Francúzsku je oslava Mikuláša skôr regionálna oslava, pretože Lotrínsku je Mikuláš patrónom. Tam si deti 5. decembra ukladajú svoje topánky na krb, aby ich Mikuláš v tme dobre videl a vedľa položia pohár s vínom pre prípad, že by bol smädný a nezabúdajú ani na misku s obilím pre somárika. Na deň Svätého Mikuláša – 6. decembra sa koná veľká mikulášska slávnosť s hudbou, zábavou a pestrými ohňostrojmi.
V USA Mikuláša neoslavujú, ich Santa Claus chodí až na Vianoce, kedy rozdáva darčeky. Santa Claus je odvodený od holandského Mikuláša – Sinterklaasa.
Vo Fínsku majú Joulupukkiho, ktorý žije na úpätí hory Korvatunturi. Joulupukki si schováva lístočky od detí s ich prosbami. Darčeky zabalia a pripravia škriatkovia, ktorí ich potom naložia na sane so sobím záprahom. Podľa legendy Joulupukki počuje všetky želania, ktoré vyslovia deti na celom svete.
K súčasnej podobe Mikuláša prispel ruský dedo Mráz, ale hlavne reklama na Coca Colu, ktorej zobrazenie Santa Clausa je populárne dodnes.