Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici zriadil Okresný národný výbor v Banskej Bystrici 1. marca 1969 s perspektívnym umiestnením múzea v budove, v ktorej žil, pracoval a zomrel spisovateľ Ján Botto, na Lazovnej ulici č. 11.
V súčasnosti múzeum pôsobí ako organizačný útvar Štátnej vedeckej knižnice. Múzeum sa zameriava na dokumentáciu literárnej a hudobnej kultúry banskobystrického regiónu, ku ktorému sa viažu významné osobnosti slovenskej národnej kultúry a umenia: polyhistor 18. storočia Matej Bel, v Nemecku pôsobiaci hudobný skladateľ obdobia baroka Ján Francisci a staviteľ nástrojov Michal Búľovský (Bulyowsky), predstavitelia slovenskej literatúry a hudby 19. storočia Ján Chalupka, Samo Chalupka, Andrej Sládkovič, Ján Botto a Ján Levoslav Bella, spisovatelia 20. storočia Terézia Vansová, Jozef-Gregor Tajovský, Ľudo Mistrík-Ondrejov, František Švantner, Peter Karvaš, Mikuláš Kováč, Štefan Žáry, literárny vedec Alexander Matuška, skladateľ Viliam Figuš-Bystrý, Ján Cikker, Andrej Očenáš, Šimon Jurovský, Tibor Andrašovan, Svetozár Stračina a mnohí ďalší. Špecifickou súčasťou múzea je literárny klub LITERA 2.
Pre návštevníkov je pripravených 5 expozícií:
Múzeum – domov múz
Expozíciu tvoria tri samostatné celky – Hudobný salón, Literárny salón a Divadelný salón, ktoré predstavujú jednotlivé významné osobnosti, pôsobiace v Banskej Bystrici a regióne. Súčasťou expozície sú interaktívne dotykové panely, videopremietania a široké možnosti, ako návštevu Múzea – domova múz urobiť pútavou pre každého návštevníka prostredníctvom súťaží, besied, či programov pre školy.
Bábkarský salón
Táto expozície mapuje bábkarské tradície na Slovensku, ktoré sú úzko spojené s celými generáciami bábkarov – rodinami Stražanovcov a Anderlovcov, Antona Anderleho z Radvane, výrobcov bábok na strednom Slovensku, ochotníckych súborov, či históriou Bábkového divadla na Rázcestí. Atraktivitu expozície zvyšuje možnosť priamo si vyskúšať vodenie bábok, zahrať si bábkové divadlo, prečítať a potom zdramatizovať bábkovú rozprávku.
Ľudové hudobné nástroje na Slovensku
Tradičné hudobné nástroje sú základom ľudovej inštrumentálnej hudby. Na Slovensku tvoria, v porovnaní s inými stredoeurópskymi kultúrami, značne rozsiahly celok, ktorý v súčasnosti tvorí približne 200 nástrojových typov. V expozícii ľudových hudobných nástrojov sa nachádza 250 ľudových hudobných nástrojov od 60 tvorcov.
Pamätný dom J. G. Tajovského v Tajove
Expozícia, venovaná spisovateľovi Jozefovi Gregorovi Tajovskému je umiestnená v autentickom prostredí drevenice, jeho rodného domu v Tajove. Expozícia je venovaná aj jeho manželke, spisovateľke Hane Gregorovej a časť expozície je zameraná na ďalšieho významného rodáka z tejto obce – vynálezcovi, maliarovi a kňazovi Jozefovi Murgašovi. Okrem týchto výnimočných osobností tu tiež spoznáte hutnícku históriu obce s ukážkou tradičného ľudového odievania a tiež remeselnej zručnosti miestnych obyvateľov.
Pamätná izbu Pavla Tonkoviča v Podkoniciach
Expozícia, venovaná histórii a národopisu obce Podkonice a jej najvýznamnejšiemu rodákovi – folkloristovi, dirigentovi, pedagógovi a skladateľovi Pavlovi Tonkovičovi, spoluzakladateľovi a prvému umeleckému vedúcemu Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Návštevu expozície môžete prepojiť s prechádzkami po niektorom z turistických chodníkov v malebnej prírode v okolí Podkoníc.
Fotografie: Literárne a hudobné múzeum