Tam, kde príbehy zoradené v policiach na objavenie čakajú
V Banskej Bystrici sa nachádza niekoľko knižníc. Jednou z nich je Verejná knižnica Mikuláša Kováča. Nesie meno jedného z najvýraznejších básnikov, ktorí v Banskej Bystrici žili, tvorili a odpočívajú tu naveky – Mikuláša Kováča.
Regionálna knižnica pôsobí v Banskej Bystrici od roku 1973. Pôvodne vznikla ako Okresná knižnica v Banskej Bystrici. Názov zmenila v roku 1997 a stala sa Verejnou knižnicou Mikuláša Kováča. Hoci patrí do pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, plní aj funkciu Mestskej knižnice.
Knižnica má päť pobočiek a jedna z nich sídli na ul. Jilemnického 48, len pár metrov od bytu, kde spisovateľ Mikuláš Kováč býval. Okrem Fončordy sa ďalšie pracoviská knižnice nachádzajú v centre mesta – v Lazovnej a Švantnerovej ulici, tretia je na Karpatskej ulici v Sásovej a posledná na ulici 29. augusta v časti Sídlisko.
Knižnice 21. storočia nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti. Zároveň sú modernými inštitúciami s aktívnym vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj obcí, miest, regiónov a krajov. Na potreby čitateľov reagujú veľmi flexibilne a komunikujú nielen priamo vo fyzických priestoroch knižníc, ale čoraz viac prenikajú aj do virtuálneho prostredia internetu. Knižnice, aj napriek množstvu problémov, ktorým čelia, ponúkajú svojím používateľom a čitateľom veľa nového, zaujímavého, poučného aj zábavného. Knižnice pomáhajú aj našim najmenším čitateľom vypestovať si lásku ku knihe a čítaniu.
Od roku 1984 sú v knižnici prístupné aj knihy v zvukovej podobe pre zrakovo postihnutých čitateľov. Banskobystrická pobočka bola tretia na Slovensku, po Trnave a Košiciach, kde vzniklo takéto oddelenie. Knihy v zvukovej podobe tu boli dostupné skôr ako v Bratislave a ďalších mestách. Dnes je už dostupných celkovo 30 knižníc s oddeleniami pre nevidiacich a slabozrakých.
Verejná knižnica Mikuláša Kováča v súčasnosti ponúka svojim čitateľom, okrem množstva noviniek v klasickej „tlačenej forme“ voňajúcej hmotnej knihy, aj takmer 12 tisíc elektronických kníh a tým otvára priestor čítať kedykoľvek, odkiaľkoľvek a zadarmo, navyše moderným a atraktívnym spôsobom.
- Pobočka – Švantnerova ul.
- Pobočka – Lazovná ul.